8o Φεστιβάλ Φωνητικών Συνόλων Παραδοσιακής Μουσικής
Το Ερευνητικό Κέντρο Ελληνικού Τραγουδήματος διοργανώνει το 8ο Φεστιβάλ Φωνητικών Συνόλων Παραδοσιακής Μουσικής. Το Φεστιβάλ θα διεξαχθεί το Σάββατο 12 Μαΐου 2018, και ώρα 8:30 μ.μ., στο Αμφιθέατρο «Μίκης Θεοδωράκης» στο Δημαρχείο Παπάγου-Χολαργού, επί της Λεωφόρου Περικλέους 55, 15561 στο Χολαργό, με είσοδο «ελεύθερη» για το κοινό. Καλλιτεχνική διευθύντρια του Φεστιβάλ είναι η Παρασκευή Γ. Κανελλάτου.
Στο Φεστιβάλ θα συμμετέχουν πέντε σύνολα, τα οποία θα παρουσιάσουν την τραγουδιστική λαϊκή έκφραση συγκεκριμένων εθνοπολιτισμικών κοινοτήτων:
α) η Ομάδα Ριζίτικου Τραγουδιού του ΕΡ.Κ.Ε.Τ. με λευκορίτικα τραγούδια από το νομό Χανίων (επιμέλεια: Παρασκευή Γ. Κανελλάτου),
β) η Παρέα από την Περαχώρα στο Δήμο Λουτρακίου (νόμος Κορινθίας) με τοπικά αρβανιτόφωνα και ελληνόφωνα τραγούδια (επιμέλεια: Θάνος Κώτσης),
γ) η Θρακιώτικη Παράδοση του Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου Μελισσίων με τραγούδια από το Σπήλαιο του νομού Έβρου (επιμέλεια: Ελένη Φιλιππίδου, Έφη Βαϊρλή),
δ) η Πολιτιστική Εταιρεία Ορχηστρικής Τέχνης «Βάκχαι» με τραγούδια από την Αρτάκη Κυζίκου της Προποντίδας (επιμέλεια: Αποστόλης Τάκης, Γεώργιος Σμάνης) και ε) το φωνητικό Σύνολο «Άδοντες εν Χαλκίδι» και η Ομάδα Παραδοσιακού Τραγουδιού του ΕΡ.Κ.Ε.Τ. με τραγούδια από την Δρυοπίδα Κύθνου του νομού Κυκλάδων (επιμέλεια: Παρασκευή Γ. Κανελλάτου).
Καλλιτεχνική Διευθύντρια Φεστιβάλ: Παρασκευή Γ. Κανελλάτου
Πληροφορίες: 8o Φεστιβάλ Φωνητικών Συνόλων Παραδοσιακής Μουσικής
![](https://4.bp.blogspot.com/-O3Axw4Wi92A/WuIctSlx7cI/AAAAAAABcQQ/n1FLXs3wFuglJEEdjzAhrh6oBAN2CCJUACLcBGAs/s1600/kerkyra.jpg)
![](https://3.bp.blogspot.com/-3QhUiOfnmuk/WuIYqAPJ2vI/AAAAAAABcQE/OSls1eMR9rYEWFRbB7WydlKC3PQ6UNgYgCLcBGAs/s1600/kymi-evias.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-HFIhqrEDn9w/WuIYqNm-XbI/AAAAAAABcQI/pPAMEdvzqbcvPkgQtXO21C6ATtVucFtwwCLcBGAs/s1600/mesotopos.jpg)
![](https://4.bp.blogspot.com/-GJehNpP6c-U/WuIYqkU4GgI/AAAAAAABcQM/SBEY2sL8LxQXQWwqyY2WS4qkTpoedkgkQCLcBGAs/s1600/sinasos.jpg)